Tuesday 121218

As many rounds as possible in 20 minutes of:
5 Power Clean 145#(105#)
10 Toes to Bar
15 Wall Balls 20#(14#)

Post rounds to BTWB.

Jim, prepping for Olympics 2016. Get ready Rio!

I live alone and do all my own shopping and cooking.  Each week I find myself spending more money on food.  It’s difficult and a bit expensive to eat healthy.  I try to set a budget as I’m walking into the store, but most times I’m surprised when the scanner is finished adding up my total.  Normally I get home, and after putting all the groceries away, I wonder what the hell I bought that cost so much money.  I was forwarded a blog that has some tips to spending less and still being able to purchase enough real food to feed a family of 4 for around $125 a week.  Although some of the content I don’t agree with, some of the foods recommended and described as healthy, I think the overall fiscal message is pretty good.  

Here is the link to the blog.

Here are the takeaways I took from the blog:

Set a weekly budget.  It’s easier to stay within your budget if you allocate money weekly versus longer periods of time.  If possible set aside the budget in cash.  This way you’ll be really accountable because you’ll only have the cash to use.  

Stick to the list.  Create a shopping list and stick to it.  Stop the impulse buys.  I’m terrible at this.  I end up buying a bunch of items not on my list.  

Any advice you’d share?

*Friday night, December 21st,  a group will be heading over to the Denver Zoo for Denver Zoo Lights.  We will have a sign up sheet at the front of the gym if you’re interested.  

 

Speak Your Mind

*